Kontakty
Finvest Příbram s.r.o.
Náměstí TGM 1
261 01 Příbram 1
+420 318 628 777
info@finvest.cz
Vyhledávání
Odběr novinek
Pro odebírání informací o nových aktualitách a obsahu účetního profi vyplňte Váš email



Je potřeba vyplnit validní emailovou adresu!

Aktuality - připravuje pro vás Ing. Václav Dvořák, daňový poradce



Informace GFŘ k poukazům


15.07.2019

GFŘ vydalo dlouho očekávanou informaci k nakládání s poukazy (oblast DPH). Mj. má dopad do nakládání se stravenkami. Najdete ji zde: https://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-novinky/Informace-GFR-k-uplatnovani-DPH-u-poukazu-po-revizich-1-7-2019.pdf



Soudní spory s finanční správou


12.07.2019

V soudních sporech s finanční správou jsou podnikatelé úspěšní přibližně z 1/3. Ukazuje to malá statistika z dílny FS, více zde: https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/media-a-verejnost/tiskove-zpravy/tz-2019/Financni-sprava-reaguje-na-zavadejici-informace-o-zvysujicim-se-poctu-prohranych-soudnich-sporu-9910



změna v nemoc.poj. OSVČ


04.07.2019

Od 1.7.19 se jemně upravují pravidla v sociálním pojištění. Mj. se snižuje sazba nemocenského pojištění, což také znamená, že u OSVČ, které si dobrovolně platí nemocenské pojištění, se snižuje platba minimálního nemocenského pojištění (to nejsou zálohy) ze 138 Kč na 126 Kč. Platí to tedy již pro platbu za červenec, která by měla proběhnout, dle pravidel platných od letošního ledna, v červenci.



Jak s karenční lhůtou na přelomu června a července?


28.06.2019

Od 1.7.19 se mění pravidla o karenční lhůtě, která najdeme v §192 ZP. Z přechodných ustanovení plyne, že pokud pracovní neschopnost vznikne např. 30.6.19, tak se karenční lhůta uplatní, a za 1.7. a 2.7. náhrada mzdy nenáleží. Pokud vznikne pracovní neschopnost 1.7., karenční lhůta se již neuplatní.



Oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí - dokončení


28.06.2019

GFŘ včera na aplikaci EPO umístilo nový formulář pro účely oznamování výplaty příjmů do zahraničí zdaňovaných srážkou dle §38da. Tím padá aktuálnost informace z 6.6.19.



Seminář pro neziskovky 2019


27.06.2019

Na záložce Semináře najdete anotaci na seminář určený neziskovkám a zejména příspěvkovým organizacím, který bude Finvest pořádat 17.9.19.



Informace k poukazům?


23.06.2019

Na jarních seminářích jsem informoval o vývoji kolem stravenek, které mají být nově považovány za poukazy. Sděluji, že nyní je v připomínkovém řízení metodická informace z dílny GFŘ na toto téma. Informace bude zveřejněna až po ukončení tohoto kolečka připomínek, kdy to bude nevím. Kde vyhodnotíte, že u vás používané stravenky mají charakter víceúčelových poukazů, doporučuji až do zveřejnění informace zůstat u dosavadního způsobu nakládání se stravenkami.



Oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí


06.06.2019

Od dubna 2019 došlo ke změně pravidel o oznamování příjmů zdaňovaných srážkou a odesílaných do zahraničí (dříve upravených v §38d/3 ZDP). Nová pravidla najdeme v §38da. Dle těchto upravených pravidel se správci daně oznamuje i výplata příjmu od daně osvobozeného - typicky odeslaný podíl na zisku zahraniční matce (oznamovat se nemusí jen osvobozený příjem do výše 100 tis Kč/měs). Oznamovací povinnost máme plnit na tiskopisu vydaném MF, nová verze je vz.15. Tento tiskopis ve formátu pdf sice najdeme v databázi tiskopisů finanční správy, ale zatím jej nenajdeme nachystaný v aplikaci EPO ve formátu xml. V červnu to je dosti trapná situace, zvláště když se první hlášení na novém tiskopisu měla podávat už v květnu (za dubnové podíly). Finanční správa se nechala slyšet, že je zatím možné využívat staré tiskopisy vz.14 s názvem "Hlášení plátce daně o dani z příjmů vybírané srážkou". Bude-li se jednat o osvobozený příjem, vyplníme sazbu daně 0%.



Stravenky 2019


31.05.2019

Upřesňuji aktualitu ke stravenkám. ZDPH zná nově "poukazy", viz §15. Dělí je na jednoúčelové (nakládání s nimi viz §15a) a víceúčelové (viz §15b). U jednoúčelových je předem známa sazba budoucího plnění, u víceúčelových nikoliv. Zásadní problém nastane tehdy, pokud se bude jednat o jednoúčelové stravenky - poukazy. Tam velmi doporučuji vyčkat na postup při nakládání s nimi na informaci GFŘ, kde se popíše (snad) i postup ze strany zaměstnavatele, který je dále poskytuje svým zaměstnancům (a do té doby asi fungovat postaru). Snad se výkladu brzy dočkáme, správně tady měl být již zkraje roku. Mnohem lepší situace bude, pokud pracujete s víceúčelovými stravenkami - poukazy. To znamená, že za ně lze nakoupit nejen stravování v sazbě 15% (zatím), ale i něco v jiné sazbě, např. nákup zboží v sazbě 21%. Tam se, s pomocí výkladu v KV, proti dosavadní praxi nic nemění.



Stravenky a DPH nově


28.05.2019

Od letošního roku se řeší, zda jsou stravenky tzv. poukazem ve smyslu §15 ZDPH nebo ne. Před několika dny byly vydána dva KV na toto téma. Závěrem prvního je, že stravenky jsou poukazem. To znamená, že se stravenkami je nutno nakládat jinak, než doposud. Druhý KV řeší nakládání se stravenkou - poukazem, byť ne zcela komplexně. Uvádím odkaz na krátkou zprávu a měli bychom očekávat informaci vydanou GFŘ (která měla být vydána již dávno): https://www.du.cz/33/stravenky-a-rezim-poukazu-uniqueidgOkE4NvrWuMdlzpIfIyuG9EARAFiuaeA9mbKTrAPMMA/?wa=WWW19E3%20DU&uid=CT00572881&e=249149&odkud=ENDU&utm_source=ENDU&utm_medium=enl&utm_campaign=ENDU-2019-22&utm_content=ENDU-aktualita&contract=E20412610&wa=WWW19E3%20DU



<< < . . 7 8 > >>